Už jste viděli supersport ze dřeva?

Jediné dřevěné superauto NA SVĚTĚ, známé jako „Splinter“, je vysoce výkonný sportovní vůz, který je podle odhadů z 90 % tvořen dřevem.

Designér a stavitel Joe Harmon z Mooresville v Severní Karolíně, poháněný celoživotní touhou navrhnout a postavit si vlastní auto a inspirován letadlem z druhé světové války jménem de Havilland Mosquito, strávil zhruba devět let prací na Splinter s pomocí svého tým.

Splinter začal jako projekt postgraduální školy na státní univerzitě v Severní Karolíně a od té doby pokračuje. Joe řekl, že cílem bylo použít dřevo při stavbě vozu ve všech možných aplikacích – dřevo je náš jediný přirozeně obnovitelný stavební materiál, je biologicky rozložitelné a jeho výroba vyžaduje malé množství energie.

Také podle Joea má dřevo lepší poměr pevnosti k hmotnosti než ocel a hliník. Každá dřevěná část Splinter je vyrobena z kompozitní konstrukce. I když auto není pohodlné a může být nepraktické, Joe řekl, že cílem při vytváření tohoto vozu bylo prozkoumat nové nápady a vnímání dřeva.

Back To Top