Toto je úchvatná mechanická kalkulačka Hamann 300 z roku 1954

Stroj Hamann 300 z roku 1954 (tzv. verze A) – poloautomatický „ráčnový“ kalkulátor. Stroje, jako je tento, využívaly spojovací úhel mezi rotujícím hřídelem a oboustranným převodem ke kódování čísel, která byla o něco rychlejší a méně hlučná ve srovnání s konstrukcemi s čepovými koly.

Tento stroj používá stejnou konstrukci západkového kola, kterou sdílejí všechny kalkulačky Hamann, a stejný způsob automatického dělení. Automat 300 byl první počítací stroj Hamann s redukovanou číselnou klávesnicí. Na rozdíl od strojů s posuvným nastavením nebo plnou klávesnicí to umožňuje rychlé a slepé zadávání čísel.

Předchozí stroje, automaty S a T, mají stále plně automatické násobení, které bylo u automatu 300 vynecháno, ale z důvodu pracného zadávání hodnot a potřebného přepínání typu výpočtu nejsou zdaleka tak výkonné. , i když aritmetické jednotky v obou generacích jsou stejně rychlá práce.

Velmi důležitou vlastností stroje pro každodenní cvičení je dvojitý přenos. To umožňuje převádět produkty z akumulátoru nebo podíly z nastavovacího mechanismu přímo zpět do vstupního mechanismu, což umožňuje velmi efektivní řetězové výpočty.

Back To Top