Shlédněte speciální koncept raketoplánu Martin Marietta Spacemaster Shuttle

Martin Marietta Spacemaster byl navržený design pro raketoplán. Spacemaster byl dvoustupňový, opakovaně použitelný vesmírný dopravní systém. Vyznačoval se orbiterem s delta křídly a dvoutrupovým posilovacím člunem. Orbiter by během startu a výstupu seděl v prohlubni v boosteru.

Posilovač na kapalné palivo by vynesl orbiter do nastavené výšky, pak by se oddělil a byl pilotován zpět na přistání. Po oddělení by orbiter zapálil své vlastní motory, aby dosáhl oběžné dráhy. Spacemaster byl navržen v roce 1967. NASA si neobjednala žádné Spacemastery, ale objednala externí palivové nádrže raketoplánu od společnosti Martin-Marietta.

Martin Marietta je nyní součástí Lockheed Martin. Během startu a výstupu by se orbiter nacházel v prohlubni v boosteru. 14 motorů posilovače by bylo umístěno ve shlucích po sedmi, ve spodní části obou polovin posilovače.

Na rozdíl od konečného návrhu raketoplánu by Spacemaster postrádal externí nádrž a boostery by byly spojeny pomocí spojovacích vzpěr, které by také sloužily jako držák pro orbiter. Koncept byl hodnocen v roce 1967, ale byl zamítnut.

Back To Top